Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

wtorek, 27 maj 2008 18:15

Pijawka lekarska wraca do Stobrawskiego PK

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnich dniach na terenie Stobrawskiego PK, do wcześniej wytypowanego zbiornika, wypuszczono kilkadziesiąt osobników pijawki lekarskiej Hirudo medicinalis.
Jest to gatunek chroniony, którego liczebność na terenie naszego kraju systematytcznie maleje. Wynika to z zaniku środowisk, w których żyje (stawy, torfianki, glinianki, jeziora i starorzecza) oraz pozyskiwania przez człowieka do celów medycznych. Pijawka ta odżywia się krwią, młode osobniki "korzystają" z żab i traszek, dorosłe natomiast pasożytują również na kręgowcach. Mimo, że środowiskiem życia pijawki lekarskiej jest woda, to jaja składają one do kokonów umieszczonych na lądzie, czasem nawet 100m od wody.
Osobniki wpuszczone w parku pochodziły od wcześniej schwytanych okazów, które zostały namnożone w warunkach laboratoryjnych, aby następnie móc wypuścić do środowiska ich większą ilość. Oczywiście cała akcja odbyła się po uzyskaniu wszystkich potrzebnych pozwoleń.
Aby dowiedzieć się więcej o pijawce lekarskiej kliknij tutaj.

Czytany 1557 razy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by