Z powodu rozpoczętego remontu budynku zlokalizowanego w Pokrzywnej 11, 48-267 Jarnołtówek, siedziba Parku Krajobrazowego Góry Opawskie zostaje tymczasowo przeniesiona do budynku zlokalizowanego w Głuchołazach, Rynek 12, II piętro, 48-340 Głuchołazy. Dotychczasowy numer telefonu pozostaje bez zmian (77 439 75 48).
Planowany termin zakończenia prac budowlanych to 30 września 2018 r.
Przepraszamy za utrudnienia związane z remontem budynku.
FINAŁ VIII TERENOWEGO TURNIEJU WIEDZY O LESIE Odbył się tradycyjnie na leśnej ścieżce edukacyjnej w Kubicach dnia 25 maja 2016 r. Do udziału w turnieju zaproszeni zostali gimnazjaliści ze szkół z terenu Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” i jego okolic oraz współpracujących z Nadleśnictwem Prudnik w zakresie edukacji przyrodniczej.
Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym konkursie: "Mini Olimpiada Wiedzy Przyrodniczej". Tematem tegorocznej edycji jest: "Różnorodność świata zwierząt". Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas III i IV szkół podstawowych województwa opolskiego, jednak pierwszeństwo w konkursie mają szkoły z gmin, leżących na terenie trzech parków krajobrazowych Opolszczyzny: Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny", Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" i Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Marszałek Województwa Opolskiego Pan Andrzej Buła oraz Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zapraszają na spotkania edukacyjne realizowane w ramach projektu „Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim” realizowanego w ramach Osi Priorytetowej RPO WO na lata 2014 - 2020:
V. Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego,
Działanie: 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.
Głównym celem spotkań jest zaznajomienie mieszkańców województwa opolskiego z bogactwem form życia występujących na terenie Opolszczyzny oraz problemami powodowanymi przez utratę różnorodności biologicznej.
Spotkania mogą mieć formę zajęć stacjonarnych realizowanych w siedzibach parków krajobrazowych lub w placówkach oświatowych z terenu województwa opolskiego. Dodatkowo istnieje możliwość organizacji terenowych spotkań edukacyjnych przeprowadzanych na ścieżkach edukacyjnych opolskich parków krajobrazowych.
Uczestnikami spotkań mogą być zorganizowane grupy dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.
Zgłoszenia przyjmowane są przez Pana Michał Stelmaszyka drogą telefoniczną 77 469 35 50 lub mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo na stronie: bip.zopk.pl
Z uwagi na prowadzone prace leśne (wycinka drzew) jak również realizację przebudowy i modernizacji dróg leśnych niedostępna jest dla turystów ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Doliną Bystrego Potoku na Biskupią Kopę” na odcinku od przystanku nr 3 „Cicha Dolina” do kapliczki na Placu Langego.
Proponujemy turystom zdobywanie Biskupiej Kopy żółtym bądź czerwonym szlakiem turystycznym z Pokrzywnej lub Jarnołtówka.
Za utrudnienia przepraszamy.
Punktualnie o godz. 12°° 1 stycznia grupa ok. tysiąca polskich i czeskich turystów powitała Nowy 2016 Rok na najwyższym szczycie Opolszczyzny – Biskupiej Kopie.
W tym dniu wycieczki na ten szczyt zorganizowały: Oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku – Turystyczny Klub Motorowy ZRYW, Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, Klub Kolarski Viktoria Głuchołazy oraz krótkofalowcy.
Tradycyjnie okolicznościową pamiątkę dla turystów zdobywających w tym dniu Biskupią Kopę przygotował Mirek Petřik – były kasztelan wieży. Tym razem był to kieliszek z datą 1 stycznia 2016 r. wizerunkiem dyliżansu oraz datą 1896 – założenia w schronisku Rudolfsheim agencji pocztowej. W tym roku mija 120 rocznica tego wydarzenia. Również na innych okolicznych szczytach odbyły się tego rodzaju spotkania turystyczne.
19 listopada 2015 r. w Głuchołazach, w Ośrodku Wypoczynkowym „Czerwony Kozioł”, odbył się finał XIX Małej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, organizowany przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych wspólnie z Nadleśnictwem Prudnik.
W eliminacjach wewnątrzszkolnych wyłaniających reprezentacje finałowe wzięło udział 188 uczniów szkół podstawowych z terenu Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” i jego okolic. Ostatecznie do finału zakwalifikowało się 45 uczniów reprezentujących 17 szkół.
Konkurs honorowym patronatem objęli: Burmistrz Głuchołaz, Burmistrz Prudnika, Starosta Prudnicki i Starosta Nyski, a patronat medialny zapewnił „Tygodnik Prudnicki”.
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Opolskie parki krajobrazowe z historią w tle". Celem tegorocznej edycji konkursu jest pokazanie w fotografii wartości historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych opolskich parków krajobrazowych (Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz Stobrawski Park Krajobrazowy). Prace można przesyłać do 23 października 2015 r. - więcej informacji poniżej w regulaminie - SERDECZNIE ZAPRASZAMY :)
REGULAMIN KONKURSU - POBIERZ
KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNIKA - POBIERZ
Chcielibyśmy, aby fotografie skoncentrowane były nie tylko na zabytkach znajdujących się na terenie naszych parków, ale również, aby nadesłane zdjęcia obrazowały lokalne tradycje, stare zawody, rzemiosło oraz dokumentowały codzienne życie dawnych mieszkańców naszych wsi. Uczestnicy mogą obiektywy swoich aparatów skierować również w stronę zapomnianych miejsc, starej architektury wiejskiej oraz w stronę innych ciekawych obiektów, które zmieniają się z biegiem czasu.
Zachęcamy także do przejrzenia rodzinnych albumów, gdyż szczególnie mile widziane będą zdjęcia historyczne ukazujące obszar opolskich parków krajobrazowych sprzed 20, 50, a może nawet i 100 lat. Wskazane powyżej pomysły są jedynie naprowadzeniem na temat konkursu, pragniemy aby uczestnicy wykazali się pomysłowością i na swój sposób zinterpretowali tegoroczny temat czyli „Opolskie parki krajobrazowe z historią w tle” .
Uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Bogacicy wygrali wojewódzki finał konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Dzięki temu drużyna z Bogacicy będzie reprezentowała województwo opolskie podczas finału krajowego, który odbędzie się pod koniec maja br.w województwie lubuskim.
Finał wojewódzki XIV edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" już za nami...! 27 marca br. punktualnie o godzinie 10.00 w Centrum Konferencyjno – Szkoleniowym „Ostrówek” Urzędu Marszałkowskiego w Opolu spotkały się ze sobą szkoły reprezentujące trzy opolskie parki krajobrazowe. Konkurs organizowany jest co roku w ramach Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski. Skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i sprawdza wiedzę na temat parków krajobrazowych polski (finał wojewódzki ogranicza tę wiedzę do parków leżących na terenie danego województwa), wiedzę ekologiczną i przyrodniczą oraz umiejętność rozpoznawania wybranych gatunków roślin i zwierząt.
Do finału wojewódzkiego woj. opolskiego przystąpiło 9 drużyn, każda licząca po 4 osoby. Poszczególne parki reprezentowały:
Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"
- Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelcach Opolskich
skład: Kinga Fojcik , Zbigniew Gajda, Monika Sowa i Krzysztof Kraik
nauczyciel prowadzący: Joanna Polańska
- Publiczne Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Zdzieszowicach
AOPK ČR - Správa CHKO Jeseníky, Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych i Muzeum Ziemi Prudnickiej zapraszają na wystawę „Ochrona Przyrody. Wspólna sprawa” prezentującą walory przyrodnicze terenów pogranicza.
Wernisaż odbędzie się w środę, 15 kwietnia 2015 r. o godz. 10:00 w Muzeum Ziemi Prudnickiej - Arsenał, ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku. Ekspozycję można oglądać do 5 czerwca 2015 r.
Wystawa jest realizowana w ramach projektu czesko-polskiego.
Szkoły podstawowe z terenu Opolskich Parków Krajobrazowych zapraszamy do udziału w naszym corocznym konkursie "Mini Olimpiada Wiedzy Przyrodniczej". Konkurs skierowany jest do uczniów klas III i IV. Jest to konkurs wojewódzki, gdyż obejmuje swym zasięgiem trzy parki krajobrazowe województwa opolskiego i odbywa się w nich jednocześnie. W tym roku Olimpiada odbędzie się 23 kwietnia (czwartek) o godz. 9.00.
Temat tegorocznej edycji brzmi: "Chronione gatunki zwierząt, roslin i grzybów parków krajobrazowych Opolszczyzny". Celem konkursu jest zwiększanie wiedzy uczniów na temat opolskich parków krajobrazowych, poszerzanie wiedzy z zakresu przyrody ożywionej, poznanie wybranych gatunków chronionych występujących na terenie opolskich parków krajobrazowych, ich ekologi, sposobów odżywiania, przystosowań, itp.
Tutaj można pobrać: REGULAMIN i KARTĘ ZGŁOSZEŃ oraz OŚWIADCZENIE o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, dla szkół chcących wziąć udział w naszym konkursie. Zgłoszenia prosimy przesyłać do końca lutego. Można przesłać je faksem lub mailem pod adresy odpowiednich parków:
PK "Góra św. Anny" tel./fax: (77) 461-50-74 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
PK "Góry Opawskie" tel./fax: (77) 439-75-48 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Stobrawski PK: tel./fax: (77) 469-35-50 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oświadczenia (orginały) prosimy dostarczyć najpóźniej w dniu konkursu.
Po otrzymaniu wszystkich zgłoszeń (koniec lutego) na maila podanego w karcie zgłoszeń zostanie przesłana tematyka szczegółowa (pierwszy tydzień marca).
Dziś podajemy jedynie listę gatunków do nauki rozpoznawania :
Zwierzęta:
orlik krzykliwy, popielica, gniewosz plamisty, pachnica dębowa, ropucha zielona, mopek, dzięcioł zielonosiwy, czerwończyk nieparek, turkawka, bielik, płomykówka, kumak górski, salamandra plamista, puchacz, podkowiec mały
Rośliny:
kotewka orzech wodny, salwinia pływająca, rosiczka okrągłolistna, czosnek niedźwiedzi, podkolan biały, miodownik melisowaty, buławnik wielkokwiatowy, centuria pospolita, dziewięćsił bezłodygowy, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk szerokolistny, pokrzyk wilcza jagoda, lilia złotogłów
Grzyby:
smardz stożkowaty, szyszkowiec łuskowaty
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
Czekamy na zgłoszenia.
Od 24 lutego do 31 marca 2015 r. w Muzeum Miejskim w Zlătych Horach zwiedzać można wystawę prezentującą walory przyrodnicze terenów pogranicza polsko-czeskiego. Dziesiątki zdjęć oraz krótkie informacje tekstowe w obu językach niewątpliwie zachęcają do zwiedzania naszych malowniczych terenów przygranicznych.
Wystawa jest jednym z efektów współpracy, która nawiązana została między Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych a AOPKČR- Sprăva CHKO Jeseniky. Obie jednostki zajmujące się ochroną przyrody w przygranicznych regionach biorą udział w międzynarodowym projekcie „Ochrona przyrody - Wspólna sprawa” („Ochrana přírody - Společná věc”), finasowanym ze środków Euroregionu „Pradziad”.
Krótki reportaż z otwarcia wystawy zobaczyć można na stronie TVP Opole.
W kwietniu wystawa zawita do Polski, będzie ją można obejrzeć w Muzeum Ziemi Prudnickiej.
Poniżej - zdjęcia z otwarcia wystawy w Zlatych Horach:
Adrian Gola oraz Emilia Brzezińska zwycięzcami konkursu fotograficznego "Barwy Opolskich Parków Krajobrazowych"!
Konkurs ten cieszył się niezwykle dużym zainteresowaniem, uczestnictwo w konkursie zgłosiło ponad 50 osób, które nadesłały prawie 300 zdjęć.
Celem konkursu było pokazanie w fotografii walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych opolskich parków krajobrazowych (PK Góra Św. Anny, PK Góry Opawskie oraz Stobrawski PK). Tym razem konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Konkurs trwał od 30 czerwca 2014 r. do 17 października 2014 r. Każdy uczestnik mógł przesłać max. 5 zdjęć pojedynczych lub 2 zestawy tematyczne do 5 zdjęć w każdym zestawie. Każde nadesłane zdjęcie musiało zostać wykonane na terenie opolskich parków krajobrazowych (PK Góra Św. Anny, PK Góry Opawskie, Stobrawski PK).
Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych:
- uczniowie szkół podstawowych,
- uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
12 listopada br. komisja konkursowa złożona z pracowników Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych dokonała oceny nadesłanych prac. Zadanie to nie należało do najłatwiejszych ponieważ ilość zdjęć była bardzo duża, a poziom prac wyrównany.
Z racji tego, że nadesłano dużo ciekawych prac jury konkursu zdecydowało się przyznać: I, II i III miejsce, a także cztery wyróżnienia w każdej kategori.
Kategori: uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
I miejsce
Adrian Gola
z Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu
za zdjęcia: "Bracia", "Kalwaria" oraz "Maki"
II miejsce
17 września 2014 r. grupa kuracjuszy z Ośrodka „Aleksandrówka” w Jarnołtówku kolejny raz brała udział w akcji „Sprzątanie Świata” - w bieżącym roku pod hasłem „Turysto szanuj środowisko”. W godzinach popołudniowych, na zajęciach wychowawczych dzieci i młodzież (31 osób) wraz z opiekunami oczyszczała szlak turystyczny prowadzący nad „Żabie Oczko” w Jarnołtówku.
Zanim dzieci wybrały się na szlak, poznały ideę akcji oraz jak ważne jest, aby nasze szlaki były czyste i zadbane. W propagowaniu akcji wspierał nas Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych z siedzibą w Pokrzywnej, z którym współpracujemy przez cały rok. Pracownicy Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” corocznie wskazują nam teren wymagający oczyszczenia, zapewniają worki i jednorazowe rękawiczki oraz dbają o usunięcie zapełnionych worków ze szlaku.
Odbył się tradycyjnie na leśnej ścieżce edukacyjnej w Kubicach dnia 22 maja 2014 r. Do udziału w turnieju zaproszeni zostali gimnazjaliści ze szkół z terenu Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” i jego okolic oraz współpracujących z Nadleśnictwem Prudnik w zakresie edukacji przyrodniczej.
Do tegorocznego finału wyłonionych zostało, w ramach wewnątrzszkolnych eliminacji, 36 gimnazjalistów reprezentujących 9 szkół: z Jarnołtówka, Głuchołaz, Prudnika, Nysy, Korfantowa, Białej i Lubrzy.
Wiedzę finalistów sprawdzano na sześciu stanowiskach rozlokowanych przy ścieżce dydaktycznej i w siedzibie Koła Łowieckiego „Łoś”, w której również odbyło się podsumowanie konkursu.
Na pierwszym stanowisku należało rozpoznać gatunki drzew i krzewów po pędach i próbkach drewna.
Umiejętnością praktycznego pomiaru i określenia miąższości drewna trzeba było się wykazać na stanowisku drugim i z tym tradycyjnie uczestnicy mieli najwięcej problemów.
Zwierzęta rozpoznawano na zdjęciach i po tropach na stanowisku trzecim.
Na stanowisku czwartym do rozwiązania był test z form ochrony przyrody.
Skały i minerały rozpoznawano na stanowisku piątym, a zwierzęta po głosach na stanowisku szóstym.
Po wyczerpującej części konkursowej uczestników finału wraz opiekunami zaproszono na poczęstunek, pyszny bigos i kiełbaskę z rusztu, po którym przeprowadzono konkurs sprawnościowy – wbijanie gwoździa w pień na czas, dając komisji sędziowskiej możliwość podsumowania wyników, wypisania dyplomów oraz podziału nagród. W konkursie sprawnościowym wśród opiekunów bezkonkurencyjna była Pani Kinga Rektor, nauczycielka z Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Prudniku.
Dzięki hojności sponsorów tegorocznego finału, którymi byli: Nadleśnictwo Prudnik, WFOŚiGW w Opolu, Starostwo Powiatowe w Nysie oraz Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, można było nagrodzić wszystkich uczestników finału konkursu, jak również opiekunów.
W tegorocznym konkursie I miejsce zdobyła Aleksandra Kaczmarek z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Głuchołazach, opiekun Pani Ewa Mochoń. II miejsce zajął Karol Womperski z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Prudniku, opiekun Pani Krystyna Bajor. III miejsce przypadło Kornelii Motylskiej z Niepublicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jarnołtówek, opiekun Pani Iwona Dębińska.
Wszystkim finalistom i opiekunom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji tego konkursu za rok.
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych oraz Fundacja EkoRozwoju zapraszają do udziału w regionalnej konferencji „Jak zarządzać zadrzewieniami przydrożnymi?”, która odbędzie się w dniu 15 maja 2014 roku, w sali Herbowej Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, ul. Piastowska 14. Konferencja skierowana jest do przedstawicieli urzędów gmin, zarządców dróg, instytucji odpowiedzialnych za ochronę przyrody oraz organizacji działających na rzecz przyrody i rozwoju lokalnego.
W ostatnich latach obserwujemy przyspieszone zanikanie alej. Tylko częściowo można to zjawisko uzasadnić rozbudową infrastruktury drogowej. Przyczyniają się do niego niedobory gospodarki przestrzennej i planowania oraz niewłaściwe zarządzanie drzewostanem. Szkodzi też niedocenianie roli drzew jako zielonej infrastruktury i czynnika jakości życia przez administrację publiczną. Tymczasem zadrzewienia i tereny zieleni wsi i miast mają podstawowe znaczenie dla kształtowania mikroklimatu sprzyjającego produkcji rolnej, przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, ochrony przyrody i kultury, a także podnoszenia wartości nieruchomości.
Fundacja EkoRozwoju od 2009 roku realizuje ogólnopolski program ochrony drzew w otwartym krajobrazie "Drogi dla Natury”. Na Opolszczyźnie w partnerstwie z 2 gminami zrealizowaliśmy lokalne kampanie zadrzewieniowe, w wyniku których opracowujemy programy utrzymania zadrzewień w tych gminach. Więcej o działaniach fundacji na www.aleje.org.pl
Konferencja będzie przede wszystkim podsumowaniem dotychczasowych działań fundacji w woj. opolskim oraz prezentacją metodyki oceny stanu drzew. Konferencja służy także upowszechnianiu dobrych praktyk związanych z ochroną i utrzymaniem drzew przez gminy.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia w terminie do dnia 12 maja 2014 proszę przesyłać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule wpisując „konferencja-opole”. Prosimy o możliwie jak najszybsze przesyłanie zgłoszeń - liczba miejsc jest ograniczona.
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych wraz z Nadleśnictwem Prudnik serdecznie zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych położonych na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” i jego okolic oraz współpracujących z Nadleśnictwem Prudnik do udziału VI Terenowym Turnieju Wiedzy o Lesie.
Finał turnieju odbędzie się 22 maja br. (czwartek) na parkingu przy leśniczówce w miejscowości Kubice.
Poniżej do pobrania:
regulamin, karta zgłoszeniowa, wzór oświadczenia i szczegółowy zakres materiału obowiązujący w konkursie.
Materiały pomocne do nauki zawartych w zakresie zagadnień dostępne są na stronie internetowej Nadleśnictwa Prudnik.
W organizowanym przez nas finale konkursu szkołę reprezentować może maksymalnie czterech uczniów wyłonionych w ramach wewnątrzszkolnych eliminacjitii. Finał konkursu odbędzie się w terenie. Uczestnicy wędrować będą między poszczególnymi, wyznaczonymi w terenie stanowiskami, na których rozwiązywać będą różnego rodzaju zadania.
Dla wszystkich uczestników przewidziane są drobne upominki, a dla zwycięzców - atrakcyjne nagrody.
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa i przesłanie do dnia 9 maja br. wypełnionego formularza zgłoszeniowego oraz oświadczeń (oświadczenia można ew. dostarczyć w dniu konkursu).
Zapraszamy do wspólnej zabawy.
Finał Mini Olimpiady Wiedzy Przyrodniczej 2014 „Drzewa otwartego krajobrazu - ich rola w przyrodzie i znaczenie dla innych organizmów” w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” odbył się 24 kwietnia 2014 r., w Ośrodku Wypoczynkowym „Czerwony Kozioł” w Głuchołazach.
Przy organizacji konkursu Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych - Oddział dla Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”, jak co roku wsparło Nadleśnictwo Prudnik.
Honorowym patronatem Mini Olimpiadę objęli: Starosta Prudnicki, Starosta Nyski, Burmistrz Głuchołaz oraz Burmistrz Prudnika.
Zgodnie z przesłanymi do organizatora protokołami z eliminacji wewnątrzszkolnych wzięło w nich udział 149 uczniów. Do finału olimpiady zakwalifikowało się 38 uczniów z 14 szkół, jednak ostatecznie wzięło w nim udział 37 uczniów.
Uroczyste rozpoczęcie konkursu uświetnił swoją obecnością Starosta prudnicki Pan Radosław Roszkowski.
Następnie uczniowie przystąpili do rozwiązywania dwuczęściowego testu.
Mimo, że tematyka konkursu była bardzo trudna, uczniowie w ciągu godziny poradzili sobie z zadaniami bardzo dobrze. Po małym słodkim poczęstunku uczestnicy konkursu wraz z opiekunami udali się pod opieką Pana Janusza Husaka na krótką wycieczkę po Parku Zdrojowym w Głuchołazach, a komisja konkursowa w składzie: Jarosław Feret (Urząd Miejski w Głuchołazach), Rafał Kasza (Nadleśnictwo Prudnik), Marek Kleczewski (Nadleśnictwo Prudnik), Dorota Kubień (Starostwo Powiatowe w Prudniku), Jadwiga Mulik (Urząd Miejski w Prudniku), Ryszard Mydło (Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych), Elżbieta Pigulska (Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych), Małgorzata Podborączyńska (Starostwo Powiatowe w Nysie), Bożena Suwała (Urząd Miejski w Prudniku), przystąpiła do sprawdzania prac.
Po powrocie z wycieczki wszyscy zaproszeni zostali na pyszny obiad, a następnie rozpoczęło się podsumowanie konkursu.
Laureatami Olimpiady zostali:
I miejsce - Łucja Mordarska - SP Nr 1 w Głuchołazach
II miejsce - Kornelia Gaweł - SP w Burgrabicach
III miejsce - Rafał Grudziński - SP w Charbielinie
IV miejsce - Iga Lubaś - SP Nr 2 w Głuchołazach
V miejsce - Martyna Rydz - SP w Łące Prudnickiej
VI miejsce - Kinga Prychła - SP w Jarnołtówku
VII miejsce - Karolina Bielakiewicz - SP w Gierałcicach
VIII miejsce - Kornelia Baziuk - SP w Polskim Świętowie
IX miejsce - Agnieszka Łukasik - SP w Lubrzy
X miejsce - Piotr Maksymowicz - SP w Charbielinie
Za wzorowe przygotowanie uczniów wyróżniono opiekunów: - Panią Małgorzatę Witos z SP Nr 1 w Głuchołazach - Panią Marzenę Sidzinę z SP w Burgrabicach - Pana Marka Łobosa z SP w Charbielinie.
Wszyscy uczestnicy finału otrzymali nagrody (książki, nagrody rzeczowe, materiały promocyjne) i pamiątkowe dyplomy. Nagrody wręczali Nadleśniczy Nadleśnictwa Prudnik Pan Stanisław Jurecki i Burmistrz Głuchołaz Pan Edward Szupryczyński. Sponsorami nagród i konkursu byli: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, Nadleśnictwo Prudnik, Urząd Miejski w Prudniku, Urząd Miejski w Głuchołazach, Starostwo Powiatowe w Prudniku, Starostwo Powiatowe w Nysie, Euroregion „Pradziad” i Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.
Więcej informacji na temat Mini Olimpiady znajdziecie TUTAJ.
Z okazji zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego pracownicy Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych składają życzenia radości, pokoju serca, pogodnych chwil w gronie najbliższych oraz Bożego Błogosławieństwa
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK