Projekt

Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w woj. opolskim

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK

Zapraszamy do udziału 

 

w XVIII edycji ogólnopolskiego i XI edycji polsko-litewskiego konkursu geologiczno-środowiskowego

uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych - konkurs plastyczny

oraz

w XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu geologiczno-środowiskowego 

uczniów szkół ponadpodstawowych - konkurs wiedzy geologicznej i środowiskowej


Hasło tegorocznej edycji to GEOLOGICZNE BARWY ZIEMI

 


Szczegółowe informacje znajdują się na stronie organizatora konkursu

http://www.pgi.gov.pl/konkurs-geologiczny-2017/

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Oddział Górnośląski w Sosnowcu

 

Honorowy patronat nad konkursem obejmuje Dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych


 

czwartek, 16 luty 2017 08:15

Noc sów

Weź udział w Nocy Sów!


1-ego kwietnia odbędzie się szósta edycja Nocy Sów

po raz pierwszy w Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny"

Proponowany program:

18.00   Rozpoczęcie spotkania, przedstawienie idei Nocy Sów

18.10   Prezentacja multimedialna:
            ♣ prezentacja gatunków sów występujących w Polsce
            ♣ biologia sów
            ♣ metody badań i ochrony sów
            ♣ sowy w legendach i kulturze

19.10   Konkursy dla uczestników spotkania

19.45   Pokaz filmu o sowach: „Sowy Polski”

po 20.30   Wycieczka terenowa – poszukiwanie i obserwacja sów

 


Zapraszamy nauczycieli, uczniów, leśników, przyrodników oraz wszystkie inne osoby zainteresowane tą tematyką

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Oddziału Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny":

ul. Leśnicka 10, Góra św. Anny (Sala edukacyjna na parterze)

Zgłoszenia przyjmujemy w godzinach pracy od 7.00 do 15.00

telefonicznie pod numerem 77 461 50 74 lub mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc ograniczona - Liczy się kolejność zgłoszeń !


Kliknij tutaj aby zapoznać się z regulaminem

Więcej informacji na stronie


 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami na temat orlika krzykliwego oraz bielika. Artykuły te stanowią podsumowanie wieloletnich badań tych niezwykle cennych i ciekawych gatunków m.in. na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Dziękujemy Komitetowi Ochrony Orłów oraz wszystkim osobą zaangażowanym w ochronę ptaków na obszarze opolskich parków krajobrazowych.

Poniżej do pobrania artykuły:

Charakterystyka izolowanej populacji orlika krzykliwego Clanga pomarina w województwie opolskim.

Rozwój populacji bielika Haliaeetus albicilla we wschodniej części Śląskiego Regionu Ornitologicznego.

środa, 08 luty 2017 09:39

Ferie z budkami dla ptaków

Podczas tegorocznych ferii zimowych pracownicy Stobrawskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzą warsztaty z budowy budek lęgowych dla ptaków. Warsztaty zostaną poprzedzone prezentacją na temat „Jak mogę pomóc zwierzętom żyjącym wokół mnie” oraz pokazem rodzajów budek dla ptaków, ssaków i owadów.

Warsztaty te odbędą się:
11 lutego, godz. 10.00 – w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy
14 lutego, godz. 10.00 – w Domu Kultury w Wilkowie
17 lutego, godz. 10.00 – w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Pokoju

poniedziałek, 06 luty 2017 09:09

Sóweczka w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

Podczas badań terenowych przeprowadzonych 27 stycznia 2017 r. w północno – wschodniej części Stobrawskiego Parku Krajobrazowego stwierdzono sóweczkę Glaucidium passerinum najmniejszą sowę zamieszkującą nasze lasy. Mimo niewielkich rozmiarów (15 – 19 cm) drapieżnik ten jest skutecznym łowcą drobnego ptactwa, m.in. dzięki niezwykle ostrym szponom potrafi upolować ofiary większe od siebie. Siedliskiem sóweczki są dojrzałe drzewostany borowe z dobrze wykształconą warstwą podszytu. W Polsce jest to bardzo nieliczny ptak lęgowy (300 – 400 par), w Stobrawskim PK stwierdzony był tylko raz w 2000 r. kiedy to słyszano jednego osobnika w południowej części parku. Sowa ta objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Wymieniona jest również w Polskiej czerwonej księdze zwierząt jako wymagający szczególnej uwagi oraz w Dyrektywie ptasiej jako gatunek zagrożony utratą siedlisk w wyniku wycinania starych drzewostanów. Więcej na temat tego niezwykłego ptaka mogą Państwo przeczytać na stronie www.foto-ptaki.pl.
Mamy nadzieję, że to ciekawe stwierdzenie będzie dobrym wprowadzeniem do kompleksowej inwentaryzacji sów Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, którą już niedługo rozpoczniemy.

czwartek, 02 luty 2017 13:38

Światowy Dzień Mokradeł 2017

2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł, który upamiętnia podpisanie konwencji ramsarskiej 2 lutego 1971 roku. Ekosystemy mokradłowe, takie jak doliny rzeczne i ich tereny zalewowe, źródliska, torfowiska, starorzecza, nadrzeczne lasy są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów oraz gatunków od wód zależnych. Pełnią również ważne funkcje w retencjonowaniu wody oraz spowalniają spływ wód powierzchniowych obniżając ryzyko powodziowe. W porach suchych starorzecza, oczka wodne i torfowiska uwalniają zmagazynowaną wodę do gleby i atmosfery, zmniejszając jej niedobory i opóźniając nadejście suszy. Z tego powodu tegoroczny Światowy Dzień Mokradeł odbywa się pod hasłem: Mokradła zmniejszają ryzyko katastrof.

 

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych Ireneusz Hebda zapraszają do wypożyczenia wystawy zdjęć podsumowującej konkurs fotograficzny „Zadrzewienia z daleka i bliska”. Konkurs ten odbył się w ramach projektu „Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim” realizowanego w ramach Osi Priorytetowej RPO WO na lata 2014 - 2020:
V. Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego,
Działanie: 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

Wystawa składa się z 30 plansz przedstawiających nagrodzone zdjęcia. Prace te ukazują walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe zadrzewień zlokalizowanych na terenie województwa opolskiego. Zadrzewienia przydrożne, śródpolne oraz nadrzeczne pełnią istotną rolę w środowisku przyrodniczym. Na terenach rolniczych, które dominują na Opolszczyźnie, zadrzewienia są często jedynym schronieniem dla wielu gatunków, szczególnie ptaków, nietoperzy i owadów w tym gatunków chronionych prawem krajowym i europejskim. Wnętrze starych drzew to bogaty ekosystem, żyją tu setki gatunków owadów, grzybów i drobnoustrojów. Zadrzewienia dają schronienie zwierzętom, a ludzi zachęcają do odpoczynku w swoim otoczeniu. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszersze grono ludzi zapoznało się z naszą wystawą.


Na wystawę składa się 30 plansz o wymiarach 60 cm x 80 cm, w tym 10 plansz poziomych i 20 pionowych.

Rezerwacji terminu wypożyczenia wystawy można dokonywać osobiście w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy, ul. Reymonta 3, mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 77 469 35 50.

Odbiór i zwrot wystawy z siedziby Stobrawskiego PK w Ładzy.

czwartek, 22 grudzień 2016 07:57

Konkurs fotograficzny - PODSUMOWANIE

19 grudnia br. odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego "Zadrzewienia z daleka i bliska" oraz wręczenie nagród laureatom. Spotkanie to miało miejsce w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego w Opolu.

Jednocześnie otwarta została wystawa zdjęć pokonkursowych, która będzie prezentowana w holu Centrum Szkoleniowo - Konferencyjnym "Ostrówek" w Opolu, ul. Piastowska 14, do 6 stycznia 2017 r. Następnie będzie można ją oglądać w wybranych ośrodkach edukacyjno - kulturalnych z terenu województwa opolskiego.

Zorganizowany przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych konkurs fotograficzny „Zadrzewienia z daleka i bliska” trwał od 14 marca 2016 r. do 4 listopada 2016 r. i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 272 uczestników, którzy nadesłali 1236 zdjęć!

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji konkursu w szczególności:
- przedstawicielom domów kultury, bibliotek, urzędów gmin, starostw powiatowych za pomoc w rozpropagowaniu konkursu,
- dyrekcjom oraz nauczycielom szkół z terenu województwa opolskiego za zachęcenie uczniów do udziału w naszym konkursie,
- przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy za pomoc organizacyjną.

Konkurs zrealizowany został w ramach projektu „Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim” realizowanego w ramach Osi Priorytetowej RPO WO na lata 2014 - 2020: V. Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działanie: 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć nadesłanych przez laureatów naszego konkursu:

Strona 1 z 3

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by